ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA, RADVANICE
Radvanice 171, 54212 Radvanice v Čechách, okr. Trutnov
Školní preventivní strategie
NA OBDOBÍ 2024-2029
Vypracovala: Mgr. Simona Pavlová, školní metodik prevence a speciální pedagog
Schválil: Mgr. Robert Hager, ředitel školy
Platnost: 01. 09. 2024
Obsah
I. Stručná charakteristika dokumentu 5
III. Poradenští pracovníci ve škole a jejich kompetence 8
Metodické a informační činnosti 8
VI. Cíle školní preventivní strategie 15
Krizový plán při nálezu návykové látky ve škole 19
Krizový plán při podezření, že žák má u sebe NNL 20
Krizový plán při nálezu legální návykové látky na výjezdní školní akci (alkohol) 22
Krizový plán při zjištění, že žák ve škole, v areálu školy/na školní akci kouří 23
Krizový plán při řešení šikany 25
Krizový plán při šikaně učitele 26
Krizový plán při kyberšikaně 27
Krizový plán při zjištění vandalismu u žáka 28
Krizový plán při zjištění krádeže u žáka 29
Krizový plán při afektu žáka 30
Krizový plán při zjištění pravého záškoláctví 31
Krizový plán při zjištění skrytého záškoláctví 32
Krizový plán pro žáky s PAS (porucha autistického spektra) 33
Syndrom CAN – Postup v případě sexuálního zneužívání či týrání dítěte 33
Rasismus, extremismus, xenofobie 37
Ozbrojený útok ve škole (střelec) 38
Strategie předcházení školní neúspěšnosti žáků 39
Za školní neúspěšnost v naší škole považujeme situace, kdy 39
Plán akcí pro školní rok 2024/2025 41
ŠKOLNÍ PREVENTIVNÍ STRATEGIE
NA OBDOBÍ 2024–2029
ZÁKLADNÍ ÚDAJE
Název a adresa školy, pro kterou platí tento PPŠ |
Základní škola a Mateřská škola Radvanice, Radvanice 171, 542 12 Radvanice v Čechách, okr. Trutnov, příspěvková organizace |
Jméno a příjmení ředitele |
Mgr. Robert Hager |
Telefon |
603 838 900 |
|
zsradvanice@seznam.cz |
Jméno a příjmení zástupce ředitele |
Ing. Iljana Jirmanová |
Telefon |
493 034 618 |
|
iljana.jirmanova@zsradvanice.cz |
Jméno a příjmení školního metodika prevence |
Mgr. Simona Pavlová |
Telefon |
776 647 330 |
|
simona.pavlova@zsradvanice.cz |
Jméno a příjmení výchovného poradce pro I. a II. stupeň |
Mgr. Robert Hager |
Telefon |
603 838 900 |
|
zsradvanice@seznam.cz |
Školní preventivní strategie (ŠPS) je dlouhodobý program primární prevence rizikových projevů chování žáků. Je zařazen do školního vzdělávacího programu a slouží jako podklad pro zpracování ročního Preventivního programu školy.
Podporuje zdravý životní styl, pomáhá jedincům z ohrožených skupin při ochraně jejich lidských práv, usiluje o snížení výskytu rizikového chování u žáků na naší škole.
Je zaměřený především na primární prevenci proti záškoláctví, násilí, šikaně a kyberšikaně, proti užívání návykových látek, kriminalitě a vandalismu, proti rasismu a xenofobii, sebepoškozování a nevhodného sexuálního chovaní a dalších projevů rizikového chování žáků.
Doba platnosti: 5 let
ZŠ a MŠ Radvanice je plně organizovanou školou s právní subjektivitou. Je spádovou školou pro okolní obce Jívka a Chvaleč. Ve školním roce 2024/2025 školu navštěvuje 116 žáků, z toho je 59 žáků na prvním stupni a 57 žáků na stupni druhém.
Základní škola je plně organizovanou školou s devíti postupnými ročníky, součástí školy je školní družina s kapacitou 30 žáků. Školu navštěvují i cizinci zejména ukrajinské národnosti. Máme programy pro žáky se specifickými vzdělávacími potřebami, žáky nadané i žáky sportovně založené.
Škola také disponuje odbornou učebnou chemie, přírodopisu, keramickou dílnou a učebnou pro hudební výchovu. Pro sportovní aktivity lze využít malou tělocvičny a větší sportovní víceúčelové hřiště. Výuka praktických činností probíhá ve cvičné kuchyni anebo na školním pozemku. Žákům prvního i druhého stupně dále slouží počítačová učebna s možností přístupu na internet. Dále mají děti k dispozici zapůjčit si tablet či notebook. Odborné učebny i kmenové třídy jsou ve většině případů vybaveny moderní didaktickou technikou.
Činnost školy upravuje školský zákon 561/2004 Sb. Nedílnou součástí dokumentace základní školy je také školní vzdělávací program neboli ŠVP a preventivní program, kterým se řídí školní metodik prevence, výchovní poradci i ostatní pedagogové. Žáci, jejich zákonní zástupci a zaměstnanci školy se řídí dle práv a povinností uvedených ve školním řádu a také klasifikačním řádu. Dále mají zaměstnanci školy také k dispozici Koncepci rozvoje školy na období 20212025, kde jsou uvedeny hlavní strategické cíle a realizační plán.
Chceme žáky učit, jak čelit stresovým a zátěžovým situacím.
Mgr. Robert Hager
Mgr. Simona Pavlová, školní metodik prevence
Mgr. Simona Pavlová (II. stupeň), Mgr. Taťána Tomešová (I. stupeň)
Výše uvedení pracovníci budou poskytovat poradenskou a konzultační podporu žákům a jejich rodičům. Jejich činnost a spolupráci zastřešuje a kontroluje vedení školy.
Odbornou metodickou podporu poradenským pracovníkům ve škole poskytují především PPP, SPC a další odborná pracoviště.
Jednotlivé kompetence najdeme ve vyhlášce 72/2005 Sb. a v metodickém doporučení k primární prevenci rizikového chování u dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních č.j. 21291/2010-28.
Bude řešit závažnější problémy chování a prospěch žáků. Převážně pak ty problémy, které řešil třídní učitel a následně nedošlo ke zlepšení. Jedná se o rizikové projevy chování jako je šikana, záškoláctví, agresivita, nekázeň, zhoršený prospěch, závislostní chování apod. Cílem není pouze sankcionovat jednotlivé přestupky, ale nastavit především preventivní opatření k potlačení výskytu rizikových projevů chování a nabídnout pomoc při zvládání těchto problémů.
Složení výchovné komise:
ředitel školy, zástupce ředitele školy, školní metodik prevence, třídní učitel.
Primární prevencí rozumíme veškeré konkrétní aktivity realizované s cílem předejít problémům a následkům sociálně patologických jevů, případně minimalizovat jejich negativní dopad, včetně dalšího šíření.
Nespecifická primární prevence představuje základ a nosný prvek celého systému prevence. Jde o volnočasové aktivity určené nejširším vrstvám dětí a mládeže, umožňující harmonický rozvoj osobnosti jednotlivce.
Specifická primární prevence je realizována v rámci podpůrných programů pro rizikové skupiny dětí, pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami jako prevence vyloučení.
Úkolem třídních učitelů je vybrat konkrétní témata, která budou vycházet ze znalosti dětí a problematiky třídy. Je nutné se zaměřit na stanovení a užívání pravidel soužití mezi žáky a dospělými ve škole, zkoumání a uvědomování si vlastní osobnosti, posilování zdravého sebevědomí, posilování projevů vzájemné úcty, sebeúcty a důvěry, objevování individuálních odlišností, tolerance. Žáci by měli zvládnout stres a jeho řešení. Je třeba upozorňovat na dodržování životosprávy. Důležitá je spolupráce v kolektivu a vzájemná pomoc, vůle podřídit se vyšším zájmům, seznámení se a používání pravidel slušného a společenského chování, dovednost chránit se v různých situacích, získat pomoc pro sebe, nebo jiné. Je třeba podporovat komunikaci, diskusi, ekologické myšlení, estetické cítění, relaxaci atd.
Je třeba využívat různých metod, například relaxačních technik, projektů, aktivní práce ve skupině a zapojení do psychosociálních her, empatie, nácvik verbální a nonverbální komunikace, využití projekčních technik, modelování situací apod. Je třeba rozvíjet dovednosti správně se rozhodovat, umět vybrat vhodné osoby a organizace pro pomoc, ubránit se tlaku vrstevníků. Důležité jsou znalosti a schopnosti získávat informace k problematice rizikového chování. Většina témat bude zařazena hlavně do předmětů výchov – základy společenských věd, tělesná výchova, výchova ke zdraví atd. K prevenci rizikového chování je však třeba využít všech vhodných témat.
Předpokladem naplňování cílů v oblasti prevence je pedagog vzdělaný, kvalifikovaný, komunikativně, psychologicky a speciálně pedagogicky vybavený. Svou osobností se pozitivně podílí na vývoji sebeuvědomění žáka a je schopen vyučovat za aktivní účasti dětí. Zvyšování odolnosti dětí a mládeže proti rizikovým projevům chováním vyžaduje systémovou a koordinovanou přípravu realizátorů preventivních aktivit ve školách a školských zařízeních. Je důležité působení na postoje a dovednosti pedagogů dobrým klimatem školy, společnými aktivitami a prací na společných tématech a pravidlech. Vedení školy v plném rozsahu podporuje Školní preventivní strategii. Je kladen důraz na začlenění problematiky prevence do tematických plánů. Všichni pedagogičtí pracovníci plně respektují Školní preventivní strategii, mají podle předmětů a ročníků zařazena témata primární prevence ve svých tematických plánech. Učitelé do svých tematických plánů, pokud to je možné, zařazují projekty zaměřené na primární prevenci a na posílení sociálních dovedností a upevňování kolektivu třídy.
Cílem je aktivní zapojení rodiny i veřejnosti do prevence rizikových projevů chování, a to prostřednictvím dostatečného informování a aktivitami specificky zaměřenými na tuto cílovou skupinu (konzultace, třídní schůzky, preventivní program, Program proti šikanování, nástěnky, letáky, webové stránky atd.). Nezbytné jsou také poradenské akce a aktivity pro rodiče a snahy o navázání atmosféry důvěry při řešení problémů obecných i osobních.
Hlavním cílem preventivní strategie je pro naši školu zvýšení odolnosti žáků vůči projevům rizikového chování. Chceme, aby se předcházení rizikovým druhům chování stalo neoddělitelnou součástí výuky, života školy, a především běžného života našich žáků. Dobrý pedagog dokáže konkrétní témata prevence promítnout do jakéhokoli předmětu, dokáže identifikovat a využívat situace, kdy je třeba zásady prevence přirozenou cestou připomínat. Cílem je vést žáky ke správnému sebehodnocení, zdravému sebevědomí, stanovení si reálných cílů v životě k poznávání sebe sama, k dovednostem řešit problémy a konflikty.
1. Ve vyučovacích hodinách
Rozvoj sociálních dovedností dětí prostřednictvím různých motivačních her a dotazníků. Mezi tyto dovednosti patří aktivní naslouchání, relaxace, sebepoznání, sebepojetí, verbální a nonverbální komunikace, kooperace, empatie, interakce, soutěžení, rozhodování a řešení konfliktů.
Na 1. stupni budou zařazena především tato témata:
Na 2. stupni budou zařazena především tato témata:
Budou sloužit k pravidelnému věnování času třídnickým záležitostem, aktuální problematice třídy a prohlubování spolupráce a vzájemného poznávání a respektování. Hodiny pod vedením třídního učitele proběhnou v době vyučování.
Budou realizovány v souladu s Preventivním programem prostřednictvím státních organizací (Policie ČR) a dalších organizací poskytujících programy primární prevence patologických jevů.
Zájmové kroužky, kulturní a sportovní akce školy, společné akce s rodiči, besedy pro rodiče
V Radvanicích dne 30. 8.2024
Vytvořila: Mgr. Simona Pavlová, školní metodik prevence
Příloha č. 1
KP č. 1A
KP č. 1B
KP č. 1C
nehrozí akutní nebezpečí – 1. Ihned informovat – VŠ, ŠPP, TU
v případě, že žák je schopen pokračovat ve výuce je podezření na užití NL, VŠ informuje ZZ o podezření na užití NL a vyzve ZZ k jednání se školou.
požádat OSPOD o svolání případové konference při opakovaném užívání)
KP č. 1D
(individuální rozhovory se žáky + zápis – když zjistím, že je některý žák pod vlivem alkoholu postupují dle KP č. 1c a když zjistím, kde nezletilí alkohol koupili oznámím to na PČR)
KP č. 1e
(tabákový výrobek předat proti podpisu zákonnému zástupci)
(zjistit informace, kde k tabáku, cigaretám přišel – koupil, sebral rodičům, dal mu je spolužák), informovat o přestupku proti ŠŘ, vyvodit důsledky z jednání – výchovná opatření
Krátká intervence (zmapovat kouření, pojmenovat rizika, zdravotní důsledky, poradit, jak s kouřením přestat, kde hledat pomoc/podporu)
V případě vícedenní akce mimo školu – informuji telefonicky zákonného zástupce žáka, osobní setkání po návratu z akce
Kde hledat pomoc: www.bezcigaret.cz
Národní linka pro odvykání kouření 800 350 000
KP č. 2
(společná schůzka – odhad závažnosti, domluvení dalšího postupu, nastavení opatření, prostudování metodických materiálů)
TU, PPP, ŠPP – diagnostika vztahů formou sociometrie nebo skupinových aktivit
(psychosociální hra apod.)
TU, ŠMP – individuální rozhovory se žáky
Oběť – seznámit se závěrem mapování, nastavení dalších opatření, nabídnout pomoc (psycholog)
Agresor – seznámit se závěrem mapování, nastavení dalších opatření, nabídnout pomoc (psycholog, SVP, sankce)
KP č. 2a
(společná schůzka – odhad závažnosti, domluvit další postup, plán individuálních rozhovorů – s kým chceme mluvit, prostor, dozorující pedagogové, izolovat oběť i agresora, zamezit skupinové výpovědi, prostudovat metodické materiály)
Oběť – zjistit, co se dělo, jak dlouho to trvá, četnost, kdo to dělá, komu dalšímu, kde se to stalo, kdo je svědkem, kdo pomohl, poskytnout podporu, radu
Svědci – získat další informace, kdo komu, co, kdy, kde, jak často, kdo další to viděl, kdo pomohl
Agresor – s agresorem mluvíme, až když máme všechny informace, možnost vyjádřit se, zjistit příčiny jednání, důsledky jednání, oznámit další postup školy
Oběť – seznámit se závěrem, informovat o dalších opatřeních, nabídnout pomoc/podporu
Agresor – seznámit se závěrem šetření, návrh kázeňského postihu, nastavení dalších opatření, nabídnout pomoc (PPP, SVP), hledat formy usmíření, omluva.
Při odmítnutí, nespolupráci informovat OSPOD.
Mimořádné třídní schůzky – informovat ZZ žáků, nastavení dalších opatření
KP č. 2b
KP č. 3
Oznámení o kyberšikaně (žák, ZZ)
Oběť – zajistit ochranu – zajistit důkazy, zablokovat profil agresora, nahlásit profil zjistit, co se dělo, kde všude, kdo to dělá, kdo začal, jak dlouho to trvá, kdo o tom ví, komu dalšímu se to děje, kdo pomohl, dále postupujeme dle krizového plánu k šikaně, informujeme ZZ – poskytneme pomoc jak žákovi, tak ZZ, kontakty na odborníky Agresor – zjistit příčiny jednání, seznámit s důsledky jednání, oznámit další postup, informovat ZZ, vždy informujeme OSPOD a oznámíme na PČR
KP č. 4
– náhrada vzniklé škody, ohlásit věc na PČR
OSPOD a PČR
KP č.5
Žák je přistižen při krádeži v areálu školy
Krade sám – dle výše škody
o v případě opakovaného přestupku oznámit PČR, informovat OSPOD
Donucen krást jinou osobou o snažit se zjistit pravého viníka, informovat ZZ, o nabídnout pomoc, zmapovat vztahy ve třídě
KP č. 6
Rozpoznat situaci – fyzické, psychické sebepoškozování, nadávky, ataky ostatních žáků, vzdor při práci a jiné…
ŠMP, TU – rozhovor se žákem, příp. spolužáky ze třídy
cílený preventivní program.
KP č.7a
Zjištění záškoláctví u žáka (postupovat dle ŠŘ)
(zjistit příčinu, informovat o porušení ŠŘ, upozornit na důsledky, nastavit opatření, vyjádření podpory)
Dle zvážení kontaktovat OSPOD z důvodu podpory rodiny
Dle zvážení kontaktovat OSPOD z důvodu podpory rodiny
KP č.7b
TU předběžný monitoring zameškaných hodin a rizikových souvislostí
(Sledovat, zda to má negativní dopad na dítě – záškoláctví tolerované rodiči – vysoká absence, neadekvátní délka nemoci, časté rodinné důvody, účelové absence - vyhýbání se testům apod.)
ŘŠ rozhodne, zda omluví či neomluví absenci žákovi – pokud zameškané hodiny omluví, pro OSPOD nemohou již být důvodem zahájení šetření!!!!
(pokud je skryté záškoláctví způsobeno žákem, udělujeme sankci dle ŠŘ) Je vhodné přizvat i pracovníka OSPOD k jednání i pokud rodina není jejich klientem.
8
Poruchy autistického spektra (dále jen „PAS“) jsou skupinou poruch, které se diagnostikují na základě projevů chování. Jedná se o vývojové poruchy, mezi které jsou řazeny mj. dětský autismus, atypický autismus, Rettův syndrom, Aspergerův syndrom, atd ...
K narušení dochází zejména v těchto oblastech: verbální a nonverbální komunikace, sociální chování a interakce, oblast představivosti.
• Lze využít Metodiku pro nastavování podpůrných opatření ve školách ve spolupráci se školskými poradenskými zařízeními podle vyhlášky č 27/2016 Sb., v platném znění.
Situaci vždy řešit ve spolupráci s výchovným poradcem a s metodikem prevence.
KP č. 9
10
KP č. 11
12
Jedná se o emocionální psychickou a sociální pohodu. Pro to, aby byl jedinec v takovéto rovnováze, je nutné, aby se naučil rozumět sám sobě, naučil se vnímat své emoce a pracovat s nimi.
PROJEVY U ŽÁKŮ, KTERÉ BY MOHLY SIGNALIZOVAT PORUCHY CHOVÁNÍ A EMOCÍ
PORUCHY, SE KTERÝMI SE MOHOU PEDAGOGOVÉ U ŽÁKŮ SETKAT
POSTUPY PŘI ZAZNAMENÁNÍ, ŽE JE ŽÁK V PSYCHICKÉ NEPOHODĚ
KP č. 13
KP č. 14
AMOK – útok tzv. aktivního střelce je náhlý útok jedince (jedinců), který za použití zbraní sleduje jediný cíl – usmrtit či zranit co nejvíce osob ve svém okolí. Nejčastějšími útočníky ve školách jsou současní nebo bývalí studenti. Pedagogický sbor byl informován, jaké jsou náznaky výskytu možného útočníka.
Budoucí útočníci se většinou chtějí pochlubit a najít sympatizanty ve svém okolí. Ve virtuálním prostředí, nejčastěji na internetu, zveřejňují své násilnické názory, fotografie zbraní, své „umělecké“ výtvory, které jsou plné násilí, krve a smrti. Často i pokládají „řečnické“ otázky typu: „Jaké by to asi bylo, kdybych někoho zabil?“, apod. Tyto signály bychom neměli zlehčovat. Žáci by se měli se svým podezřením někomu svěřit (rodičům, kamarádům, blízkému učiteli, speciálnímu pedagogovi apod.) – nejde o žalování, může jít o život!!!
JAK REAGOVAT V PŘÍPADĚ ÚTOKU
Dostaňte se do bezpečí, utečte z dosahu útočníka (zapomeňte na nácvik evakuace při požáru!!!). Nevracejte se pro věci!
Když nemůžete utéct, schovejte se do nějaké místnosti a v té se uzamkněte a zabarikádujte (když nemáte klíč, můžete udělat barikádu ze stolů, židlí a skříní; na stůl, který přisunete až ke dveřím, můžete naskládat učebnice tak, aby zabránily stlačení kliky).
Zatáhněte žaluzie, lehněte si na zem, abyste byli co nejméně zranitelní případnou střelbou skrz dveře. Buďte co nejvíce potichu, pokuste se všechny zklidnit, ztlumte mobilní telefony. 3) NIKOMU NEOTVÍREJTE
S nikým nemluvte přes dveře (útočník se může vydávat za zraněného kamaráda, záchranáře apod.). Útočníka neprovokujte a nesnažte se být za hrdinu.
Pokud můžete, oznamte na tísňovou linku, kde jste a co se tam děje.
V případě, že jste učinili všechny výše popsané kroky a útočník se i přesto k vám dostal, udělejte vše pro vaši ochranu.
Příloha č. 2
Školní neúspěšnost je situace, kdy má žák špatný prospěch a tato situace nesouvisí s intelektovými schopnostmi žáka, jeho schopnostmi, dovednostmi, předpoklady. U vážných nedostatků v prospěchu a výrazných školních neúspěchů je třeba zjistit příčinu, respektive příčiny, neboť se může jednat o kombinaci více faktorů, které mají vliv na selhávání ve škole. Výkon žáka může být ovlivněn sníženou sebedůvěrou, negativním sebehodnocením či postojem ke škole – vzdělávání, dále emočními, zdravotními či rodinnými problémy, delší absenci, při přechodu z jiné školy atd.
(ke čtvrtletí, či pololetí)
Pro zlepšení prospěchu škola nabízí (v závislosti na příčinách školní neúspěšnosti a podle zjištěných potřeb žáků)
Příloha č. 3
Oblastí primární nespecifické (NP) i specifické (SP) prevence na naší škole jsou aktivity pro žáky I. a II. stupně:
(možnost spolupráce s externím lektorem) – září–listopad
Kroužky: hra na flétnu začátečníci, hra na flétnu pokročilí, stupeň), modelářský kroužek, keramika, tancování, poznáváme okolí, dovedné ručičky, basketbal, dramatický kroužek
Nástěnky: k aktuálním problémům zdravého životního stylu a sociálně patologických jevů. Dostupnost vhodných knih, interaktivních vzdělávacích programů, nabídka časopisů.
Příloha č. 4
Důležitá telefonní čísla pro žáky a zákonné zástupce
Mgr. Robert Hager – 603 838 900
Mgr. Simona Pavlová – 776 647 330 (dle potřeb žáků)
Linka bezpečí pro děti a mladistvé – 116 111 (nonstop)
Linka důvěry Dětského krizového centra – 241 484 149 (nonstop)
Bílý kruh bezpečí – 116 006 (nonstop)
SOS centrum Diakonie ČCE- 800 567 567 (8–21 hod. denně)
Modrá linka - 608 902 410 (9–21 hod.)
Krizová linka Anabell – 848 200 210 (8–16 hod. všední dny)
Linka psychopomoci – 224 214 214, 777 783 146 (9-21hod. všední dny)
Policie České republiky – 158
Záchranná služba – 155
Hasičský záchranný sbor - 150